Jazyk
Hlavní navigace
Zpět na návody

návod: Patchwork snadno a rychle

Pro patchwork doporučujeme americké bavlněné látky, které mají vyhovující gramáž, jsou stálobarevné, pevné a můžete si vybrat ze široké škály kolekcí, barev a vzorů.

Pro velkou prostírku budete potřebovat 16 čtverců 15x15cm v pěti barvách (vzorech), na malou prostírku stejný počet čtverců 10x10cm. V našem případě jsme barvy poskládali takto: 3 čtverce žluté, 3 čtverce šedé, 1 čtverec tmavě šedé, 1 čtverec světle šedé a 8 čtverců podkladové barvy. Použili jsme látky Art Gallery Fabrics které mají krásně hladkou strukturu a výrazné barvy http://www.dumlatek.cz/katalog/americke-bavlnene-latky/art-gallery-fabrics/

Dále budeme potřebovat látku na zadní část prostírky 60x60cm pro velkou prostírku a 40x40cm pro malou prostírku a výztuhu (například sakon).

Pojďme šít. Začneme tím, že si vytvoříme čtverce tvořené dvěma trojúhelníky. To uděláme tak, že na sebe položíme lícem k líci vždy dva čtverce (jeden vzorovaný a jeden podkladový), od rohu k rohu si na rub horního čtverce narýsujeme uhlopříčku a prošijeme na šířku patky po obou stranách úhlopříčky - viz obrázek

Rozstřihneme v úhlopříčce a rozžehlíme opět na tvar čtverce. Nyní můžeme začít sestavovat obrazec. Nejprve sešijeme k sobě dva a dva čtverce podle nákresu. Položíme je na sebe lícem k líci a sešíváme po rubové straně. Po sešití rozžehlíme.

Nyní máme dva obdélníky tvořené vždy dvěma čtverci sešitými k sobě. Oba obdélníky opět položíme lícem k líci na sebe dle nákresu a sešijeme. Rozžehlíme. Nyní máme hotový první čtverec. Celou prostírku tvoří 4 čtverce, proto nyní postupujeme stejně ještě 3x tak, abychom měli připraveny 4 čtverce k finální kompletaci.

Finální kompletace obrazce je stejná jako u dílčích čtverců. Opět nejprve sešijeme (lícem k líci) dva čtverce k sobě.

Nyní sešijeme lícem k líci k sobě dva obdélníky, vznikne nám finální čtverec.

Z rubové strany odstřiháme volné nitě a rozžehlíme všechny švy. Respektujeme ložení švů. Nyní vytvoříme "sendvič" a sice podkladovou látku položíme rubem nahoru, na ní dáme výplň (pokud použijete sakon, položte ho nažehlovací vrstvou nahoru) a nakonec lícem nahoru patchworkový čtverec. Výplň sestřihneme dle velikosti patchworkového čtverce, podkladová spodní látka bude na všech stranách přesahovat. Ozdobně dle fantazie prošijeme. Inspirovat se můžete naším prošitím, nebo vymyslet vlastní. Prošití zajistí výsledku jak plasticitu, tak pevnost.

Počet prostírek a to, zda budou stejné, nebo jako v našem případě bude každá jiná je jen a jen na vás :-). Závěrečné dokončení je již snadné - jakmile máme prostírku prošitou, zastřihneme přesahující spodní látku tak, aby přesahovala na každou stranu 2cm. Přesah zahneme 2x na výsledný 1cm okraje a prošijeme v kraji. Pokud vám přesahy spodní látky úplně nevyšli, nezoufejte :-) i to se může stát. Pak můžete prostírku olemovat šikmým proužkem a pokud se vám nebude chtít vyrábět šikmý proužek, můžete klidně použít i již připravený.

A teď již stačí servírovat :-)

Líbí se vám článek?

Proč nakupovat u nás?

 • Zboží máme
  skladem

  Artikly e-shopu jsou připraveny přímo v našem skladu.

 • Největší výběr
  zboží

  Více než 60.000 druhů artiklů v našem sortimentu, který neustále rozšiřujeme.

 • Záleží nám
  na vás

  Každý zákazník je pro nás důležitý, pro vaši spokojenost uděláme maximum.

 • Rádi poradíme
  +420 602 711 919

  Jsme vám k dispozici v pracovní dny mezi 8:00 - 16:30 hod na telefonu, e-mailu i FB.

 • Ověřeno
  zákazníky

Hledání