Jazyk
Hlavní navigace

Písmenková girlanda

Zaslal KK dne

Plánujete oslavu a chcete oslavence překvapit? Chcete osobitě označit prostor, který vám je milý? Chcete udělat radost blízké osobě a podarovat jí skutečně osobním dárkem? Pak si s námi vytvořte písmenkovou girlandu.

Písmenková girlanda je jednoduchý způsob jak si osobitě zkrášlit pokoj, dílnu, oslavu, dětské království a nejen to - můžete jí využít také podobně jako my - pro označení prostoru velkoobchodu v Kralupech nad Vltavou :-).

Materiál:
kousky bavlněné látky, mohou být i zbytky, spotřeba je závislá na velikosti jednotlivých praporků a jejich počtu.
bavlněná látka v kontrastní barvě na písmenka
jednostranně nažehlovací vlizelín

Postup je jednoduchý a zvládnou ho i začátečníci. Pusťme se tedy do přípravy:

 1. Nejprve si připravte šablonu na "praporek" - tedy trojúhelník a také šablony písmenek, která budete potřebovat.
  Náš tip: písmenka si můžete stáhnout z internetu a vytisknout, vytvořit v textovém editoru a nebo si je nakreslit. Pokud je budete kreslit, doporučujeme použít čtverečkovaný papír, vymýšlení písmenek bude jednodušší :-).

 2. Zvolte si látku na barvu písmenek - aby byla písmenka krásně viditelná a čitelná doporučujeme použít kontrastní barvu k barvě, ze které budou jednotlivé praporky. Látku na písmenka si vyztužte nažehlovacím vlizelínem, zabráníte tak třepení látky při vystřihování písmenek a budou se lépe našívat. Na spodní stranu - tedy nažehlený vlizelín - si podle vystřižených šablon obkreslete jednotlivá písmenka, která vystřihněte.
  Náš tip: Nezapomeňte kontrolovat, zda máte šablonu písmenka správně polohovanou, aby nebylo vystřižené písmenko obrácené

 1. Nyní si na rubovou stranu látky, ze které bude praporek, obkreslete trojúhelníkovou šablonu. Pokud budete ze stejné látky dělat praporků více, můžete si jich obkreslit více najednou tak jako my.

 2. Protože budeme písmenka našívat na lícovou stranu, potřebujeme vědět i z lícové strany přesnou polohu praporku, i když na lícovou stranu nemůžeme malovat. Pomůžeme si jednoduchým trikem s pár špendlíky. Z rubové strany si do nakreslené linie zapíchejte špendlíky, tak jako na obrázku.

 3. Látku otočte lícem navrch a umístění tojúhelníků je nyní krásně znatelné díky liniím vyznačeným špendlíky. Pro lepší viditelnost jsme je označili šipkami. Jak snadné.

 1. Nyní si do špendlíkovými liniemi vyznačených trojúhelníků umístíme vystřižená písmenka. Dbejte na to, aby byla vycentrovaná, aby výsledný celkový dojem celé girlandy nepůsobil neuspořádaně. Písmenka přišpendlete.

 2. Nyní každé jednotlivé písmenko přišijeme. Můžeme je přišít na stroji "zubatým" strojovým stehem nastaveným na malý rozestup mezi jednotlivými stehy - entlovací steh. Písmenka můžeme také přišít v ruce obnitkovacím stehem, který zajistí, aby se písmenka ani v čase netřepila.

 3. A takto vypadají přišitá písmenka z rubové strany. Nyní můžeme vyndat všechny pomocné špendlíky, už nejsou potřeba.

 4. Všechny praporky sešijeme podle nakreslených linií. Položíme si vrchní látku s písmenky lícem k líci se spodní látkou praporku a společně prošijeme. Pozor - kromě té horní, za kterou budou praporky "viset" - tudy je budeme otáčet na lícovou stranu.

 1. Každý jednotlivý praporek otočíme na lícovou stranu, srovnáme švy, aby byl trojúhelník pravidelný a sežehlíme.

 2. Připravíme si proužek, do kterého budeme všívat všechna písmenka. Můžeme použít hotový zažehlený šikmý proužek, nebo si ho jednoduše vyrobíme - nařežeme si proužky látky 5cm široké. Ty sešijeme do jednoho dlouhého pásu. Pruh sežehlíme rubem k sobě podélně napůl. Nyní obě strany přeložíme ke vzniklé středové linii a opět přežehlíme. Jednotlivé praporky vsadíme do vytvořeného šikmého proužku (jeho délka závisí na počtu praporků, a také na prostoru, kam chceme výslednou girlandu zavěsit) nesešitou stranou a přišijeme.

Máme hotovo, nyní už stačí jen vymyslet, kam girlandu zavěsíme. A když máme hotovou jednu, určitě najdeme spoustu využití pro další. Nebojte se experimentovat, buďte kreativní. Na dětskou oslavu můžete girlandu vylepšit našitím drobných sladkostí, malé princezně do pokojíčku dozdobte girlandu korálky nebo nášivkami, mamince třeba květinami. Nápadů je neomezené množství :-).

Bavte se, oslavujte a radujte se.

Vyhledává se...