Jazyk
Hlavní navigace

Na lněné vlně

Posted on

Hezký den, milé dámy. Hlavním hrdinou dnešní stylové inspirace je len - nejžhavější materiál letošního léta. Co z něj ušít a kde se inspirovat, pokud si odmyslíme kultovní český příběh o Krtkovi a kalhotkách?

Len je materiál 100% rostlinného původu a ještě před sto lety se u nás pěstoval i zpracovával v kdejaké chalupě. Pevný, perfektně savý, v horku chladivý a v zimě hřející materiál má jen jednu nepříjemnou vlastnost. Snadno se krčí a žehlení bez vysoké teploty a páry, není žádný med. To byl asi hlavní důvod, proč se v posledních desetiletích krčil v pozadí a do světa módy pronikl jen ve formách vhodných na pláž. Doba se však mění.

Len se stal hitem letošního léta hned z několika důvodů. Jedním z nich je megatrend návratu k přírodě. Pakliže jste si letos koupili alespoň jeden košík (já 5), podlehli jste mu stejně jako návrháři a influenceři. No, a pak je tady to (ne)podstatné. Len skvěle vypadá, snadno se míchá s jinými vlákny a díky svým vlastnostem funguje prakticky na čemkoli.

KOŠILE A TUNIKY

Košile, košilové šaty a tuniky, to je nejen letní evergreen. Nosí se už víc než tisíc let a soudě podle nabídky v obchodech to jen tak nepřejde. Dříve než sáhnete po historických střizích s krátkým propínáním a stojáčkem, nezapomeňte mrknout ani na ty aktuální. Móda hlásí návrat devadesátek - což v případě lněných košil znamená, že se do nich vlezete vy, i váš poměrně mohutnější partner. Žádné záševky, rovný střih, rukávy klidně i krátké, cargo kapsy na prsou, pohodlná šířka. Chcete-li, klidně noste i košile širší než delší a cípy svažte nad pupkem, jako kdysi. A nebo je alespoň někde zastrčte do kalhot, ať se v záplavě látky neztratíte.

Volná košile:

ŠATY

Na tvaru postavy a šicích zkušenostech nezáleží. Lněné šaty jsou kousek, který patří do letního šatníku bez ohledu na věk a stav.

Krátké i dlouhé, vypasované i rozevláté, romantické i minimalistické, rustikální i elegantní...výběr je prakticky nekonečný a není třeba se ohlížet na ostatní. Zatímco módním řetězcům kralují propínací šaty s vypasovaným živůtkem, nabranou sukní a dřevěnými knoflíky, v Dánsku nebo Japonsku vítězí modely co nejširší a francouzky preferují zavinovací střih. Že se nemůžete rozhodnout? Není nic snadnějšího, než si během chvilky spíchnout variabilní široký kousek s páskem.

Letošní hit

Šaty s páskem

ELEGANTNĚ

Lehký až průsvitný len je typický materiál pro letní dovolenou. Zkušení milovníci však vědí, že svou službu odvede i v kanceláři nebo kdekoli jinde, kde je třeba držet formálnější fazonu.

Pro takové příležitosti zapoměňte na nabírání, volnost a splývavost a svou pozornost stočte ke klasickým střihům a vyšší gramáži látky. Vyžehlený nebo napařený len krásně drží tvar a výborně se s ním pracuje, pomoct vám v tomto směru může i stará finta přidání škrobu do praní.

Jestliže se šitím začínáte, mohu vřele doporučit jednoduché elegantní sukně a kalhoty - ať už v oblekovém střihu, s puky nebo cullotes s vysokým pasem. Poslední zmiňované obepnou boky a tak krásně zvýrazní všechny klady postavy. Široké nohavice vyrovnají nedostatky bez ohledu na konfekční velikost.

Cullotes:

A pro ty, které si se svým šicím strojem už nějaký čas tykají? Lněný kalhotový kostým inspirovaný pánským šatníkem je ta pravá výzva.

Kalhotový kostým:

Taky teď máte takovou chuť, vrhnout se do šití? Ušili jste si letos už něco lněného? A co to bylo? Podělte se s námi na FB!

Hledání