Jazyk
Hlavní navigace

Hrátky s trojúhelníky

Posted on

Máte rádi geometrii? Pokud ano, je tento návod ideální právě pro vás. A pokud ne, pak si jí s naším návodem zamilujete...

Podložky či prostírání ve tvaru hexagonu

Základem celého tvaru je pravoúhlý trojúhelník. Velikost záleží jen na vás, čím větší budou trojúhelníky, ze kterých tvar poskládáte, tím větší bude výsledný hexagon. Jediný parametr je následující – přepona vždy svírá s odvěsnami úhel 30° :-)

Počet trojúhelníčků je vždy stejný – 36 pravoúhlých trojúhelníků. Pokud budete volit jednodušší variantu, kdy střed tvoří rovnoramenné trojúhelníky, budete potřebovat 6 rovnoramenných trojúhelníků a 24 pravoúhlých trojúhelníků.

Na červeno/béžovou kombinaci potřebujete:

12 pravoúhlých trojúhelníků v béžové barvě

6 rovnoramenných trojúhelníků ve stejné béžové barvě

12 pravoúhlých trojúhelníků červeno bílý vzor

6 pravoúhlých trojúhelníků červený vzor

6 pravoúhlých trojúhelníků další červený vzorZ pravoúhlých trojúhelníků sešijeme rovnoramenné trojúhelníky viz. obr.2

Ke středovému trojúhelníku sešitému ze dvou červených vzorů přišijeme dle obrázku z každé strany jeden trojúhelník v kombinaci béžová / červeno bílý vzor. Na zbývající stranu přišijeme rovnoramenný trojúhelník v béžové barvě.

Tímto způsobem připravíme 6 velkých trojúhelníků. Tři sešijeme k sobě navzájem podél boční strany viz obrázek 4.

Nakonec k sobě sešijeme dvě poloviny hexagonu tvořené 3 velkými trojúhelníky (každý složený ze 7 kusů). Pro spodní stranu vystřihneme dle vrchní části spodní díl, mezi spodní díl a vrchní díl dáme výplň (v našem případě sakon) a společně ozdobně prošijeme. Nakonec olemujeme.

Barevných kreací a možností je nepřeberné množství, věříme, že si najdete právě tu svou – jak do moderního či klasického interiéru, u příležitosti vánoc či jiného svátku.

Hodně radosti při tvoření