Jazyk
Hlavní navigace

Vážené zákaznice a zákazníci,

vzhledem k velkému každodennímu počtu příchozích objednávek a omezeným personálním kapacitám jsme nuceni do neděle 5.4.2020 pozastavit příjem nových objednávek. Objednávky již přijaté budeme zpracovávat s maximálním úsilím. Víme, že pomáháte a potřebujete látky na dobrou věc, a věřte, že i my děláme naprosté maximum, pracujeme na směny 7 dní v týdnu, každý den 12 hodin a přesto nedokážeme vyhovět takto velké poptávce a expedici ještě více urychlit.

Naše prodejny jsou pro vás stále otevřeny.

Děkujeme za pochopení DůmLátek.cz

Díl 6. Šaty a konstrukce střihu

Posted on

Toto je první návod, kde začínáme konstruovat střih, dle vašich vlastních mír. Proč vlastně rýsovat vlastní střih? Velmi často se stává, že nám konfekční střih nesedí na ramenou, či může být úzký na prsou a velký v pase. Proto se konstruují vlastní střihy, abychom měli perfektně padnoucí oděv. Skutečný zakázkový střih je pro začátečníky poměrně dost složitý, proto se ho pokoušíme co nejvíce zjednodušit. Další důležitá část šití dle střihu je následné zkoušení. Ne vždy se vám povede narýsovat, vystřihnout a sestehovat oděv tak, aby vám okamžitě skvěle seděl. Je důležité mít trpělivost, díly musíme nejdříve nastehovat, vyzkoušet, a případné změny – povolení či zúžení partií opravit, a poté znovu pečlivě sestehovat a vyzkoušet.

Potřebujeme dlouhé pravítko, trojúhelník pro rýsování kolmic, střihový papír. Musíme si změřit několik základních tělesných rozměrů. Obvod krku – ok Obvod hrudníku - oh – měříme v linii přes prsa tak, aby nám nepadal metr v zádech níž, než měříme v předu. Pokud metr na zádech padá níž, je míra menší. Pokud se měříte sami, měřte se před zrcadlem. Obvod pasu – op Obvodové míry se měří přes dva prsty pro volnost Délka zad – DZ – měříme na zádech od 7. krčního obratle k pasu Délka ramene – DR – měříme šířku ramene od pomyslné linky krku, kde jsme měřili obvod krku, směrem ke konci ramene, kde nám rameno padá dolu do paže a kde cítíme ramenní kloub. Na tomto vrcholu ramene se většinou máme šev našití rukávu. Výška prsu – VP - tento rozměr se vám asi na začátku bude zdát zvláštní, ale jelikož každá postava je jiná, je to údaj důležitý. Měříme opět od linie krku ke hrotu prsu - bradavce chcete-li. Šířka prsou - šp – rozpětí prsních hrotů - rozpětí bradavek. Obvodové míry si vydělte 2, protože střih se vždy rýsuje na polovinu. Jelikož látka na kterou střih pokládáme je přeložená v půli lícem na líc, a pokládáme střih na dvě vrstvy látky, tudíž stříháme dvojitě, a tak vystřihneme naráz pravou, ale i zrcadlově přenesenou levou polovinu těla. Střih začínáme rýsovat od zadního dílu, postupně do předního dílu, zleva doprava. Příprava střihu: Nerýsujte hned přesně od kraje střihového papíru. V levém horním kraji si udělejte bod, (cca 3cm od shora, 3 cm od levého kraje) 1) Od tohoto bodu rýsujte přímku dolu podél levého okraje střihového papíru, dlouhou přesně naměřené délky zad. Tímto vznikne přímka znázorňující střed zadního dílu.

výkres_1
výkres_1

2) Z tohoto bodu zároveň narýsujte kolmou přímku podél vrchního okraje střihového papíru vodorovně, dlouhou 0,5 šířky zad + 1cm, vznikne krční linie.

výkres_2
výkres_2

3) Na délce zad naměřte 0,5 délky zad, a z tohoto bodu veďte kolmici dlouhou až do druhé poloviny střihového papíru. 0,5 šířky zad + 1cm naměřte i na spodní lince a body spojte.

výkres_3
výkres_3

4) Na přímce v polovině zad naměříme od zadního středového švu polovinu OH plus 1cm. 0,5 oh+1 (pozor, polovinu z poloviny), a od tohoto bodu spusťte kolmici směrem dolu. Vznikne pomyslný boční šev.

výkres_4
výkres_4

5) Od bočního švu opět narýsujte bod do předního dílu, tentokrát ale k 0,5 oh přičtěte 2cm, tedy 0,5 oh + 2cm. Vznikne středový šev předního dílu, vedením kolmice svisle dolu, přes celou délku zad.

výkres_5
výkres_5

6) Všechny svislé kolmice spojte vodorovnou přímkou kolmou na svislé linie v naměřené délce zad. Vznikne nám tím pasová linie.

výkres_6
výkres_6

7) Na krční zadní linii od středového švu, naměříme 0,25 obvodu krku +1 cm, a z tohoto bodu naměříme 1,5 cm nad krční linii zvýšení krku.

výkres_7
výkres_7

8) Od zvýšeného krčního bodu naměříme rozměr šíře ramene tak, aby 0,5 šířky ramene protínala krční linii, a vedeme přímku ramene seshora od zvýšení směrem pod krční linii, vznikne šířka ramene – náramenice. Zvýšení krku je u každé postavy jiné. Je důležité sledovat, jak jsou ramena rovná, či jsou více snížené a mají větší sklon. Pokud jsou ramena rovnější, zvýšení krku se měří cca 1-1,5cm, pokud jsou ramena šikmější, zvýšení krku je cca 2cm. Vše se ale dá na zkouškách vyzkoušet a pokud nebude náramenice přesně sedět, vše se dá opravit.

výkres_8
výkres_8

9) Po zadním středovém švu od krčního bodu naměříme 10 cm, od kraje náramenice a od ramene také 10 cm, body spojte a vznikne sedlo zadního dílu, do kterého budeme skládat sklad pro volnost pohybu. Tato sedla a sklady zároveň tvoří i ozdobný prvek. Do sedla se navolnění nemusí vždy jen skládat do záhybu, ale třeba rovnoměrně řasit po celé šířce sedla. A teď můžeme vytvarovat průramek. Od bodu konce zadní náramenice kolmo svisle dolů začneme tvarovat průramek na zadním díle. Který se nám přiblíží k lince poloviny šíře zad, a čím více dolů ho tvarujeme, k vodorovné polovině délky zad, tím víc ho zakulacujeme k bočnímu švu.

výkres_9
výkres_9

10) Od naměřených 10 cm pro sedlo naměříme 2cm pro volnost zad a pro složení záhybu, a o tyto 2 cm rozšíříme zadní díl.

výkres_10
výkres_10

11) Změříme si metrem rozměr od krční jamky k pasu a tento naměřený rozměr zaneseme do střihu. Od spodního dílu, nahoru směrem k přední krční linii.

výkres_11
výkres_11

12) Krční linii předního dílu zvýšíme o 4 cm, opět jako u zvýšení ZD sledujeme tvar ramen. Čím rovnější ramena, tím nižší zvýšení, cca 3 cm.

výkres_12
výkres_12

13) Na krční linii naměříme od středu PD 0,25 ok + 1 cm, a vytvarujeme oblouk k bodu 15. Čímž nám vznikne přední průkrčník – otvor pro krk.

výkres_13
výkres_13

14) Naměříme od středu PD 0,4 oh + 2 cm a narýsujeme linku předního průramku – otvor pro ruku.

výkres_14
výkres_14

15) Teď použijeme kružítko, píchneme bodec kružítka do bodu 14 – červený bod a s naměřenou šířkou ramene si narýsujeme kulatinku směrem k náramenici ZD.

výkres_15
výkres_15

16) Bodec kružítka zapíchneme do bodu zadního průramku (bod kde se prolínají 0,5 délky zad a 0,5 šířka zad – nazveme ho bod A) a měříme ke konci zadní náramenice – nazveme bod B.

výkres_16
výkres_16

17) Zapíchneme bodec kružítka do bodu předního průramku, v prolnutí 0,5 délky zad a přední šíře – nazveme bod C a přeneseme naměřenou délku mezi body A a B. Tak nám vznikne přední náramenice, a můžeme dokreslit i přední průramek – otvor pro ruku.

výkres_17
výkres_17
výkres_17b
výkres_17b

18) K přednímu kraji zapínání přidáme 1,5x šíři légy + 1 cm. Léga je svislý pruh látky uprostřed předního levého a pravého dílu, který slouží pro zapínání knoflíků. Přidáváme půl šíře jedné légy na podehnutí do rubu + 1 cm švové záložky.

výkres_18
výkres_18

V tomto střihu jsme se rozhodli netvarovat prsní záševek. Šaty jsou volnější, řasené a splývavé, proto prsní záševek není tolik třeba. Pokud má některá z vás větší poprsí, a po zkoušce po sestehování by vám šaty dělaly směrem od prsu k podpaždí fald, snadno si špendlíky zaberete tvořící se fald a odšijete si záhyb pro tvarování prsu. Střih si můžeme z papíru vystřihnout a začít klást na látku. Látku složíme lícem na líc na sebe, pevný okraj na pevný okraj. Díly které se stříhají bez švu na středu, ale jako v kuse celé, v našem případě ZD a sedlo, přikládáme k zahnutému okraji přesně kraj střihu na kraj složené látky. Pečlivě si střih položte na látku a přišpendlete. Díly střihu pokládejte dost daleko od sebe! Okolo si nechávejte 3 cm široké švové záložky dokud si střih sestehovaný nevyzkoušíte a nebudete vědět, že je vše v pořádku. Švové záložky samozřejmě jinak stačí 1 cm. Vystřižené díly pak pečlivě obkličkujeme, pro přenesení přesného tvaru střihu pro pozdější šití. Správný postup je, že střih nejdřív obkličkujeme a pak vystřihneme z látky, a to platí pokud máme dost místa, abychom mohli mít vše krásně rozložené. Pokud nemáme dost místa, nechte si širší švové záložky a kličkujte až po vystřižení.

1) Začneme například zadním dílem. Ten jsme stříhali, odborně řečeno na přeložku. Takže se po vystřižení kliček roztáhl celý zadní díl v kuse.

šaty_1
šaty_1

2) Máme vystřižené zvlášť sedlo a zadní díl. Na ZD jsme si na středu přidávaly 2 cm na záhyb pro volnost. Poznačíme si tedy kde přesně máme střed zad nebo už máme udělanou značku, ke které na střed složíme z obou stran 1 cm záhyb, který si zastehujeme, aby se nám při šití nehnul. Po zastehování záhybů si složíme lícem na líc ZD a sedlo zadního dílu a přesně v místě kliček zašpendlíme a nastehujeme díly k sobě.

šaty_2a
šaty_2a
šaty_2b
šaty_2b

3) Přední díl (PD) máme díky přednímu zapínání střižené zvlášť – přední a levý díl. Oba díly budeme zpracovávat úplně stejně. Na obou máme ke středovému kraji předních dílů přidaných 5 cm pro zahnutí předního zapínání = tzv. légy, která bude tvořit zapínání. Přední léga zapínání by se vždy měla před zahnutím do rubu zpevnit podlepením z rubu výztužnou vložkou – vlizelínem. Z něj si vystřihneme 5 cm široký pruh, který žehličkou přižehlíme z rubu do okraje PD. Zpevněný okraj nejprve zahneme 1 cm do rubu a zažehlíme, pak šířku légy 2 cm opět zažehlíme do rubu. Zahnutou légu zastehujeme a na stroji prošijeme.

šaty_3a
šaty_3a
šaty_3b
šaty_3b

4)Když máme připravené oba přední díly a sestehovaný zadní díl, můžeme sestehovat ZD a PD k sobě. Lícem na líc přiložíme k sobě díly v místě ramenních švů – náramenic, pečlivě přiložíme kličky na sebe, sešpendlíme a zastehujeme. Vždy začínáme špendlit od krku. Když sestehujeme obě náramenice, sešpendlíme a zastehujeme i boční švy, opět skládáme přesně kličky na kličky a špendlíme směrem od průramku dolu k pasu – od shora dolů.

šaty_4
šaty_4

5) Po nastehování musíme vše vyzkoušet, zda nám sedí dobře ramena, jestli někde nic netáhne, nebo něco není malé či těsné. Díky zkoušce si i dobře naměříme, jak dlouhá = široká ramínka chceme mít, jestli nám dobře sedí vše na zádech či něco neodstává. Případně jestli mají ruce v podpaždí dostatek místa, nebo pokud se musí průramek víc podstřihnout. Vždy si zkoušení musíme srovnat přední kraje předních dílů na sebe a zašpendlit, abychom nasimulovali zapnutý PD. U naší zkoušky jsme si poměřily šířku ramínek a špendlíky udělali značky, kde rameno sestříhnout, ale jinam nám střih a první zkouška dopadli výborně a proto můžeme na stroji prošít všechny nastehované švy. Po ušití vytáhneme kličky a stehování.

šaty_5
šaty_5

6) Po ušití švů načisto a vytažení stehovky a kliček si můžeme dovolit sestřihnout švové záložky na 1 cm a cikcak stehem začistit. Naměříme si na obou ramenou stejnou šíři ramínka tak, jak jsme ho naměřili při zkoušce a sestřihneme. Vystřižený průramek budeme začišťovat 2x zahnutým obrubovacím švem – 2x zahneme do rubu, 0,5 cm pečlivě špendlíme a stehujeme! Prošijeme opatrně na stroji a vyndáme stehovku. U těchto 0,5 cm švů a obrub, které jsou ke všemu tvarované dokulata, věnujte šití pozornost a šijte opatrně, ať se dílo daří a nemusíte opravovat.

šaty_6a
šaty_6a
šaty_6b
šaty_6b

7) Légu pravého PD přikryjeme přes légu levého PD a ve švové záložce spodního kraje díly přes sebe pomocně prošijeme. Ze zbytku látky uděláme spodní díl šatů. Složíme ji lícem na líc a za pevným krajem sešijeme po celém zbytku délky. Horní okraj za 1,5 cm prostehujeme stehovkou. Horní okraj sešité sukně je mnohem širší než okraj horního připraveného dílu šatů, proto budeme řasit sukňový díl, právě díky stehování v okraji spodní sukně, dokud nebude mít stejnou šířku s vrchním dílem a budeme moci přikládat lícem na líc vrchní a spodní díl. Jediný šev sukně přiložíme doprostřed ZD a pomalu sešpendlíme díly k sobě za kontroly rovnoměrného nařasení spodního dílu.

šaty_7
šaty_7

8) Po sešití sukně a vrchního dílu složíme švovou záložku směrem nahoru do vrchního dílu, a z lícu švovou záložku přišijeme k vrchnímu dílu, přičemž vznikne tunýlek, kterým protáhneme gumu pro stažení. Poté šaty vyzkoušíme a upravíme délku šatů. Spodní okraj šatů si založíme v místě, kde chceme aby jejich délka končila. Poté zkrátíme a spodní kraj zakončíme 2x zahnutým obrubovacím švem – 2x zahneme do rubu, 0,5 cm pečlivě špendlíme a stehujeme a nakonec prošijeme na stroji.

šaty_8
šaty_8

9) Jako poslední krok je vytvoření zapínání. My jsme tentokrát použili šicí stroj a pomocí jeho funkce jsme vyšili knoflíkové dírky a knoflíky přišili ručně. Pokud tuto funkci na stroji nemáte, nezoufejte v našich minulých dílech jsme vám již ukazovali, jak se knoflíková dírka šije ručně.

šaty_9
šaty_9

10)Doufáme, že se vám šaty povedou a budeme rádi, pokud nám vaše výrobky zašlete.

šaty_10
šaty_10
Hledání