Jazyk
Hlavní navigace

Díl 4. Zateplená dětská vesta + jednoduchý střih

Posted on

Příchod jara se blíží a my jsme se rozhodli, že vám čas na jeho čekání zkrátíme tím, že pro vás vymyslíme krásný návod na celkem jednoduchou vestičku, která nesmí chybět v žádném šatníku malých parádnic, popřípadě parádníků. Přiznáváme, že tento návod je spíše pro holčičky, ale myslíme, že šikovné švadlenky si poradí a zvládnou vhodnou kombinaci barev látek, vytvořit vestičku i pro chlapečky.

Střih

Jdeme na to. Co potřebujeme? Určitě dvě látky, které jsou pružné a jsou odlišné barvy a vzoru. Nejlepší kombinace bude jedna látka se vzorem a druhé jednobarevná. My jsme použily teplákovinu a fleece. Čím bude mít látka menší gramáž, tím bude více splývat. Dále si připravte dva knoflíky a jako poutko například stuhu, ozdobný tkaloun, my jsme použily šikmý proužek.

Můžeme stříhat oba na sobě srovnané materiály. Lícem k sobě, ale ze zkušenosti víme, že pokud se stříhají materiály dvakrát složené, tudíž se stříhají 4 vrstvy materiálu, jedna z vrstev bývá po ustřižení větší, takovéto stříhání je nepřesné a nedoporučujeme ho. Proto je lepší střihnout jeden materiál a vystřižený tvar pak položit na druhý a ten přesně obstřihnout.

Změřte si u dítěte délku a šířku vesty – tzn. jak moc chceme, aby materiál zakrýval ruce. Můžeme udělat ¾ délku, loketní či udělat jakoby krátké rukávy. Když chceme, aby vesta byla až po lokty, změříme délku od lokte k lokti. Tuto naměřenou hodnotu přeneseme na látku. V půlce přehybu zašpendlíme špendlík, jako značku středu dílů, od kterého pak naměříme otvor pro hlavičku.

Přední a zadní díl jsou v podstatě totožné, takže složíme materiál se vzorem raději tak, abychom na vzor viděli, přesně půl na půl.

Od horního okraje materiálu necháme přídavek 2 cm na švovou záložku, naměříme délku vesty a opět do délky přidáme 1-2 cm švové záložky a můžeme střihnout.

Jdeme na tvarování vesty. Je na vás, zda vytvarujeme dokulata, nebo necháme obdélníkový tvar. Pro obšívání okrajů pro nás bude jednodušší kulatý tvar. Složíme si vestu uprostřed na půl a vestu kolem dokola zašpendlíme, aby se nám okraje nehýbaly. Pro usnadnění můžete použít, například talíř či misku, a kulatý tvar obkreslit. Prošpendlíme si v krajích zakulacený tvar vesty a můžeme vystřihnout. Po vystřižení vytáhneme špendlíky a obě poloviny opět roztáhneme.

Změříme krejčovským metrem obvod krku našeho dítěte. Pro pomoc vystřižení průkrčníku, můžeme použít další kulatý předmět, například hrneček. Změřte si stejným způsobem i obvod hrnečku a vezměte ten, který bude odpovídat obvodu krku dítěte. Přiložíme půlku hrnečku a obkreslíme tvar. Přidáme 1 cm okolo pro volnost, a tento 1 cm budeme brát jako švovou záložku. Vystřihneme průkrčník těsně v místě obkreslení.

Díly vesty si složíme líc na líc, zašpendlíme si je na ramenou a můžeme prošít na stroji. Tento krom děláme, protože máme látku se vzorem u kterého nebylo možné pouze přeložit na půl, protože pak by nám kočičky na zádech zůstaly vzhůru nohama. Pokud budete mít vzor u kterého to nebude dělat problém, můžete látku nechat složenou a tento postup přeskočit.

Sešité rozležené díly přesně urovnáme na druhý materiál lícem k sobě a opravdu pečlivě zašpendlíme, aby někde nevznikly bublinky či nerovnosti a oba díly byly stejné. Zatím necháme takto sešpendlené k sobě a to stejné uděláme u průkrčníku, poté ho opatrně vystřihneme i u druhého materiálu. Zvolíme si, která ze stejných polovin bude přední a která zadní díl. A od špendlíku naznačující střed, který jsme si poznačily už dříve, narýsujeme středem od krku směrem dolů k dolnímu okraji rovnou linku, kterou po obou stranách nakreslené linky sestehujeme pomocí stehovky, stejně tak průkrčník. Už teď je vidět, že přesně vznikl pravý a levý přední díl, který se prostřihne po prošití na stroji.

Na dolním okraji zadního dílu si naměříme 15 cm široký otvor, který se nebude prošívat, jelikož se tímto otvorem protáhne prošitá vesta do lícu. Můžeme začít šít od jednoho špendlíku poznačeného 15 cm otvoru, a po celém obvodu, spolu s obšitím levého a pravého kraje dílu, i průkrčníku dokola. Po prošití prostřihneme střed krajů na předním díle, a v průkrčníku nastřihneme několik nástřihů, aby se dal kulatý otvor dobře otočit a vytvarovat.

Nedošitým otvorem sáhneme do rubu a protáhneme vestu do lícové strany. Poté zevnitř urovnáme švy okolo okrajů a průkrčníku, a z lícové strany pak pěkně prošpendlíme, abychom mohli vestu z lícu prošít. U silnějších materiálů nestačí pouze zažehlení, ale v krajích které se stále rozevírají je potřeba okraj prošít. Zašpendlíme si i nedošitý 15 cm otvor a buď můžeme zašít v ruce skrytým stehem, nebo rovnou prošít na stroji při obšívání. Prošitou vestu vyžehlíme.

Srovnáme vestu a poznačíme si, kde budeme mít poutka a knoflíky. Jako poutko můžeme použít stuhu, ozdobný tkaloun, my jsme použili šikmý proužek. Poté ručně přišijeme knoflíky.

Naší vestu jsme ještě v bocích prošily, aby pod ní netáhlo, přeci jen, je dost široká. Změříme dítěti šířku zad od podpaží k podpaží a na každou stranu přidáme 5 cm, které slouží pro volnost. Špendlíkem uděláme od středu značky. Dále změříme od ramínka k pasu a taktéž špendlíkem uděláme značku, a kde se nám špendlíky potkají je začátek ,,rukávku“. Jaký sklon šití si vyberete, je na vás, vodorovně jako kimono, nebo svisle dolu spíš jako u bundičky. My vedeme šití od prostředku šikmo. Díky přidaným centimetrům se pod vestičku vejde ještě mikina, či svetřík.

Tak a vestička je hotová. Doufáme, že se vám návod líbil a budeme rádi, když nám ukáže vaše ušité vestičky.

Hledání