Jazyk
Hlavní navigace

Díl 3. Návod na povlak na polštář a dárkový pytlíček

Posted on

V dnešním díle si ukážeme, jak dát nový kabátek vašim dekoračním polštářkům. Naučíme se také, jak přišít zdrhovadlo, suchý zip či knoflík. Tak jdeme na to!

**Dekorační polštáře mohou být všelijakých tvarů a velikostí. Nejdříve si musíme uvědomit, zda šijeme povlak na konkrétní polštář, nebo si vyrobený povlak vyplníme vlastní vycpávkou, na kterou se používají například molitanová drť nebo kuličkové rouno. **

A) Jako první si změříme velikost polštáře, na který chceme povlak ušít. Vezmeme si polštář, změříme ho a k naměřené míře přidáme minimálně 2 cm. Jestli se vám líbí polštáře méně naplněné, můžete přidat více. Délka povlaku závisí na tom, jak se bude polštář zapínat. Zapínali se na zdrhovadlo – zip, přidá se k délce povlaku z každé strany 1,5 cm, pokud na knoflíky, či suchý zip, přidáme z každé strany 4 cm.

B) Přistoupíme k přípravě látky. Složíte si látku líc na líc a pár špendlíky přišpendlíte k sobě, aby se látka nehýbala. Srovnáme kraje a na látku naměříme šířku a délku polštáře. Křídou si nakreslíme naměřený tvar a za šířku švové záložky vystřihneme.
Dekorační polštáře mohou být všelijakých tvarů a velikostí. Nejdříve si musíme uvědomit, zda šijeme povlak na konkrétní polštář, nebo si vyrobený povlak vyplníme vlastní vycpávkou, na kterou se používají například molitanová drť nebo kuličkové rouno.

Zapínání na zdrhovadlo – zip Z výztužné vložky vystřihneme 2 cm široké proužky, které přižehlíme z rubu na oba okraje látky v místě přišívání zipu. Pozor, výztužnou vložku, přikládáme lesklou stranou na materiál. Po zažehlení, okraje začistíme cik-cak stehem. Zažehlíme si oba okraje za 1,5 cm do rubu. Přišpendlíme rozevřený zip z rubu pod okraj látky tak, aby okraj látky zakrýval zoubky zipu. Po přišpendlení je nutné nastehovat pomocným předním stehovacím stehem. Při takto důležitých operacích, jako je přišívání zipu, vždy stehujte! Pod zoubky stroje se látky často hýbají a šití by nebylo rovné, či přesné.

Nastehovaný zip si vyzkoušíme, zda je funkční, šití nikde nepřekáží a zda se okraje látky dobře dotýkají. I když, je zip kratší, než celá šíře okraje, šijeme celou šíři a šijeme až do konce. Můžeme přistoupit k samotnému všívání zipu. Máte-li na vašem stroji úzkou zipovou patku, vyměňte si ji. V případě, že ne, nevadí, budeme šít v nejbližší možné vzdálenosti. Díky zipové patce se dá šít přímo u zipu, s klasickou patkou se šije cca 0,5 cm od zipu. Šijte z lícu, opatrně a pomalu. Po ušití si vytáhneme stehování a přežehlíme.

Obrátíme látky lícem k sobě a našpendlíme si za šířku švové záložky tvar polštáře. Je na vás, zda budete chtít mít zip uprostřed zadního dílu, nebo v horním okraji polštářku. Podle toho si na sebe lícem složíme látku a zašpendlíme, nastehujeme a prošijeme.

Začistíme cik-cak stehem švové záložky, sestřihneme rohy a obrátíme polštářek do lícu.

Přežehlíme, vložíme výplň a máme hotovo!

Zapínání na suchý zip Způsob naměření velikosti polštáře je v podstatě stejný, jen v okrajích zapínání povlaku přidáme 4 cm. Úplně stejně se taktéž výztužnou vložkou vyztuží okraje zapínání, proužky si ustřihneme cca 4 cm a žehlením připaříme k látce.

Technicky si obrubovacím švem vytvoříme nákryt a podkryt zapínání tak, že nejprve zažehlíte 1 cm okraje do rubu a následně znovu otočíme a zažehlíme další 3 cm okraje. Zašpendlíme, nastehujeme a za 1 mm prošijeme. Ti, kteří si troufají už mohou vyzkoušet šít pouze s našpendlením. V průběhu prošívání si pomalu vytahujeme špendlíky, jak se blíží jehla stroje. Špendlíky špendlíme špičkou od sebe, hlavičkou k sobě.

Urovnáme podkryt a nákryt na sebe tak, aby se překrývaly. Okraj nákrytu by měl o 1 mm překrývat prošití podkrytu. Špendlíkem si nákryt a podkryt k sobě přichytneme a úplně v kraji prošijeme, aby se nám díly už nehnuly.

Připravíme si suchý zip. Je čistě na vás, zda budete suchý zip všívat v celé délce otvoru, nebo jen bodově 2-3 obdélníčky. Metrem si odměříme umístění suchého zipu a špendlíky si na nákrytu a podkrytu uděláme značky. Měkčí půlku přistehujeme na podkryt, hrubou polovinu z rubu na nákryt a prošijeme na stroji. U takto méně namáhaných použití suchého zipu stačí, když obšijeme suchý zip po obvodu, u hodně namáhaných zapínání se obdélníček prošije ještě skrz obdélníku do kříže.

Tak a povlak je hotový. Stačí vyplnit a umístit na pohovku :)

Zapínání na knoflíky Opět si zaměříme umístění knoflíčků na nákryt a podkryt, zašpendlíme si značky. Změříme si velikost knoflíčku, aby jsme věděli, jak široká dírka má být a křídou si poznačíme na nákryt. Stehovkou si dírku dokola obšijeme, abychom při šití lepé viděli tvar dírky. Malinkými nůžkami uprostřed obdélníčku prostřihneme v půlce dírku.

Dírku začínáme vyšívat od dolního kraje vpichem, vedeným spodem z prostřiženého otvoru dírky, ven jehlou směrem dolu, když je jehla v polovině, obtočíme zleva spodem pod hrot jehly doprava, pak jehlu vypíchneme směrem od vás nahoru, přičemž opatrně utahujeme tvořící se uzlík. Takto opakujeme vpichy těsně vedle sebe až k druhému konci prostřižené dírky. Na konci utvoříme 3 velké stehy po tloušťce celé dírky na krátké stěně a vypíchneme hrot jehly na druhé straně dírky a sešijeme úplně stejně jako první stranu. Na konci opět ušijeme 3 velké stehy přes obě poloviny dírky.

Když je dírka hotová, dírkou vpíchneme špendlík do podkrytu a poznačíme si místo šití knoflíku a přišijeme knoflík. Když máme hotové zapínání, můžeme polštářek dokončit. Sešití stran polštářku je úplně stejné jako u polštářku se zipem. Musíme si zase rozmyslet, kde chceme mít zapínaní, podle toho na sebe rub na rub složíme látku, prošpendlíme, nastehujeme a prošijeme na stroji. Pozor, při šití přes zapínání, nákryt a podkryt je skládáním silnější. Materiál je díky tomu tlustší, proto šijte pomaleji, mohla by se vám zlomit jehla.

Sestříhneme rohy, přidáme výplň a polštářek máme hotový.

Dárkový pytlíček

Velikost dárkového pytlíčku určete podle toho, na jak velký dárek je šit.

Naměříme si velikost dárkového pytlíku a vystřihneme i s přidáním švových záložek 1 cm, dále si přidejte cca 6-10 cm dle velikosti pytlíku na založení horního okraje. Jako první si začistěte horní okraj cik-cak stehem. Poté složíme pytlík lícem na líc a za švovou záložku 1 cm obšijeme tvar pytlíku a následně cik-cak stehem začistíme.

Pro lepší stabilitu pytlíčku ušijeme dno. Do dna pytlíku strčíme prst do každého z rohů a chytneme růžek do obou prstů tak, aby šití šlo středem trojúhelníčku, poté zašpendlíme. Na stroji tento růžek ušijeme kolmo na boční šev. Obrátíme do lícu a urovnáme spodní část pytlíku.

Horní okraj podehneme do rubu pytlíku za cca 6-10 cm dle velikosti a kraj rubu zašpendlíme a zastehujeme.

Připravíme si stahovací tunýlek. Změříme si obvod pytlík, šířku stuhy a po celém obvodu tunýlku přidáme 1 cm na švovou záložku.

Švovou záložku zažehlíme a tunýlek v místě prostehování podehnutého okraje tak, aby následné prošití tunýlku zároveň přišívalo podehnutý okraj. Pozor na urovnání okrajů tunýlku, aby se okraje pěkně dotýkaly.

V krajích tunýlek prošijeme.

Protáhneme stuhu a naplníme.

Hledání