Jazyk
Hlavní navigace

Díl 7. Dětská mikina

Posted on

V dalším návodu si ukážeme, jak ušít velice jednoduchou, ale slušivou mikinu pro děti. Samozřejmě se můžete inspirovat a podle návodu na střih si můžete mikinu ušít i pro sebe. Jdeme na to!

Látku použitou v návodu naleznete zde.

Potřebujeme dlouhé pravítko, trojúhelník pro rýsování kolmic, střihový papír. Musíme si změřit několik základních tělesných rozměrů. Obvod krku – ok Obvod hrudníku - oh – měříme v linii přes prsa tak, aby nám nepadal metr v zádech níž, než měříme v předu. Pokud metr na zádech padá níž, je míra menší. Pokud se měříte sami, měřte se před zrcadlem. Obvod pasu – op Obvodové míry se měří přes dva prsty pro volnost Délka zad – DZ – měříme na zádech od 7. krčního obratle k pasu Délka ramene – DR – měříme šířku ramene od pomyslné linky krku, kde jsme měřili obvod krku, směrem ke konci ramene, kde nám rameno padá dolu do paže a kde cítíme ramenní kloub. Na tomto vrcholu ramene se většinou máme šev našití rukávu. Výška prsu – VP - tento rozměr se vám asi na začátku bude zdát zvláštní, ale jelikož každá postava je jiná, je to údaj důležitý. Měříme opět od linie krku ke hrotu prsu - bradavce chcete-li. Šířka prsou - šp – rozpětí prsních hrotů - rozpětí bradavek. Obvodové míry si vydělte 2, protože střih se vždy rýsuje na polovinu. Jelikož látka na kterou střih pokládáme je přeložená v půli lícem na líc, a pokládáme střih na dvě vrstvy látky, tudíž stříháme dvojitě, a tak vystřihneme naráz pravou, ale i zrcadlově přenesenou levou polovinu těla. Střih začínáme rýsovat od zadního dílu, postupně do předního dílu, zleva doprava. Příprava střihu: Nerýsujte hned přesně od kraje střihového papíru. V levém horním kraji si udělejte bod, (cca 3cm od shora, 3 cm od levého kraje)

1) Od tohoto bodu rýsujte přímku dolu podél levého okraje střihového papíru, dlouhou přesně naměřené délky zad. Tímto vznikne přímka znázorňující střed zadního dílu.

m1
m1

2) Z tohoto bodu zároveň narýsujte kolmou přímku podél vrchního okraje střihového papíru vodorovně, dlouhou 0,5 šířky zad + 1cm, vznikne krční linie.

m2
m2

3) Na délce zad naměřte 0,5 délky zad, a z tohoto bodu veďte kolmici dlouhou až do druhé poloviny střihového papíru. 0,5 šířky zad + 1cm naměřte i na spodní lince a body spojte.

m3
m3

4) Na přímce v polovině zad naměříme od zadního středového švu polovinu OH plus 1cm. 0,5 oh+1 (pozor, polovinu z poloviny), a od tohoto bodu spusťte kolmici směrem dolu. Vznikne pomyslný boční šev.

m4
m4

5) Od bočního švu opět narýsujte bod do předního dílu, tentokrát ale k 0,5 oh přičtěte 2cm, tedy 0,5 oh + 2cm. Vznikne středový šev předního dílu, vedením kolmice svisle dolu, přes celou délku zad.

m5
m5

6) Všechny svislé kolmice spojte vodorovnou přímkou kolmou na svislé linie v naměřené délce zad. Vznikne nám tím pasová linie.

m6
m6

7) Na krční zadní linii od středového švu, naměříme 0,25 obvodu krku +1 cm, a z tohoto bodu naměříme 1,5 cm nad krční linii zvýšení krku.

m7
m7

8) Od zvýšeného krčního bodu naměříme rozměr šíře ramene tak, aby 0,5 šířky ramene protínala krční linii, a vedeme přímku ramene seshora od zvýšení směrem pod krční linii, vznikne šířka ramene – náramenice. Zvýšení krku je u každé postavy jiné. Je důležité sledovat, jak jsou ramena rovná, či jsou více snížené a mají větší sklon. Pokud jsou ramena rovnější, zvýšení krku se měří cca 1-1,5cm, pokud jsou ramena šikmější, zvýšení krku je cca 2cm. Vše se ale dá na zkouškách vyzkoušet a pokud nebude náramenice přesně sedět, vše se dá opravit.

m8
m8

9) A teď můžeme vytvarovat průramek. Od bodu konce zadní náramenice kolmo svisle dolů začneme tvarovat průramek na zadním díle. Který se nám přiblíží k lince poloviny šíře zad, a čím více dolů ho tvarujeme, k vodorovné polovině délky zad, tím víc ho zakulacujeme k bočnímu švu.

m9
m9

10) Změříme si metrem rozměr od krční jamky k pasu a tento naměřený rozměr zaneseme do střihu. Od spodního dílu, nahoru směrem k přední krční linii.

m10
m10

11) Krční linii předního dílu zvýšíme o 4 cm, opět jako u zvýšení ZD sledujeme tvar ramen. Čím rovnější ramena, tím nižší zvýšení, cca 3 cm.

m11
m11

12) Na krční linii naměříme od středu PD 0,25 ok + 1 cm, a vytvarujeme oblouk k bodu 15. Čímž nám vznikne přední průkrčník – otvor pro krk.

m12
m12

13) Naměříme od středu PD 0,5 oh + 2 cm a narýsujeme linku předního průramku – otvor pro ruku.

m13
m13

14) Teď použijeme kružítko, píchneme bodec kružítka do bodu 14 – červený bod a s naměřenou šířkou ramene si narýsujeme kulatinku směrem k náramenici ZD.

m14
m14

15) Bodec kružítka zapíchneme do bodu zadního průramku (bod kde se prolínají 0,5 délky zad a 0,5 šířka zad – nazveme ho bod A) a měříme ke konci zadní náramenice – nazveme bod B.

m15
m15

16) Zapíchneme bodec kružítka do bodu předního průramku, v prolnutí 0,5 délky zad a přední šíře – nazveme bod C a přeneseme naměřenou délku mezi body A a B. Tak nám vznikne přední náramenice, a můžeme dokreslit i přední průramek – otvor pro ruku.

m16a
m16a
m16b
m16b

17) K přednímu kraji zapínání přidáme 2 cm na švovou záložku pro přišití zipu.

m17
m17

18) Na PD přidáváme v pasové linii 1-2 cm do šíře pro bříško. Dětské postavy specielně v předškolním věku, mají uzká ramínka a větší bříška, proto se díly v pase rozšíří. Samozřejmě se přizpůsobíme dítěti na které šijeme.

Konstrukce střihu - rukáv

1) Změříme si šířku průramku od bodu A do bodu C a zároveň si změříme, kolik je míra ze ZD a PD, stejně jako to máme ve střihu.

r1
r1

2)Změříme si míru na střihu od bodu A nahoru ke krční linii před zvýšením, a od bodu C nahoru ke krční linii před zvýšením – údaje by měly být stejné, body spojíme.

r2
r2

3) Míru ZD a PD přeneseme na horní spojnici a body spojíme. Tím nám vznikne bod “H” – nejvyšší vrchol hlavice rukávu, který zároveň na hotovém střihu rukávu utvoří značku pro nasazení rukávu do průramku, jelikož bod H se spojí v místě sešití náramenice na vrcholu ramene.

r3
r3

4) Z bodu H dolu, naměříme délku rukávu.

r4
r4

5) Linku šířky průramku, kterou jsme si přenesli ze střihu tělíčka protáhneme dál z bodu A a C.

r5
r5

6) Na prodlouženou linku opakujeme přenesení míry šířky ZD průramku, tedy vzdálenost od A ke středové lince a tuto vzdálenost přeneseme pomocí kružítka tak, že do bodu A zapíchneme hrot a vzdálenost přeneseme na prodlouženou linku a přidáme 1 cm, tím vznikne bod L. Stejným způsobem přeneseme vzdálenost na druhou stranu, akorát kružítko píchneme do bodu C a přeneseme vzdálenost mezi středovou linkou a C a přidáme 1 cm, tím vznikne bod K.

r6
r6

7) Výšku rukávové hlavice na PD si přepůlíme, tím vznikne bod M, výšku rukávové hlavice na ZD si rozdělíme na třetiny a vrchní třetina utvoří bod N.

r7
r7

8) Postupným propojením všech bodu vykreslíme dokulata tvar rukávové hlavice. Na ZD se kreslí víc vypouklá ven, na PD se tvaruje více vykrojená v průramkovém oblouku, aby měla ruka víc místa pro pohyb.

r8
r8

9) V délce rukávu utvoříme kolmou linku na kterou naneseme na každou stranu polovinu šířky rukávu v zápěstí. Toto je čistě na vás, jak široký rukáv chcete mít. Zápěstí si změříte metrem a přidáte několik centimetrů pro volnost, jak asi by měl být rukáv široký. Do PD naměříte 0,5 šířku rukávu -1 cm, do ZD 0,5 šířky rukávu + 1 cm.

r9
r9

10) Tyto body spojíme s bodem L a K.

r10
r10

11) Na ZD délku rukávu prodloužíme o 1 cm, na PD ji zkrátíme o 1 cm a vlnovkou vytvarujeme dolní kraj rukávu.

r11
r11

Látku složíme lícem na líc na sebe, pevný okraj na pevný okraj. Díly které se stříhají bez švu na středu, ale jako v kuse celé, přikládáme k zahnutému okraji přesně kraj střihu na kraj složené látky. Pečlivě si střih položte na látku a přišpendlete. Díly střihu pokládejte dost daleko od sebe! Okolo si nechávejte 3 cm široké švové záložky dokud si střih sestehovaný nevyzkoušíte a nebudete vědět, že je vše v pořádku. Švové záložky samozřejmě jinak stačí 1 cm. Vystřižené díly pak pečlivě obkličkujeme, pro přenesení přesného tvaru střihu pro pozdější šití. Správný postup je, že střih nejdřív obkličkujeme a pak vystřihneme z látky, a to platí pokud máme dost místa, abychom mohli mít vše krásně rozložené. Pokud nemáme dost místa, nechte si širší švové záložky a kličkujte až po vystřižení.

1) Položíme si námi sestrojený střih na látku, a budeme stříhat, odborně řečeno na přeložku. Takže se po vystřižení kliček roztáhl celý zadní díl v kuse.

mn1
mn1

2 ) Přední díl (PD) máme díky přednímu zapínání střižené zvlášť – přední a levý díl. Oba díly budeme zpracovávat úplně stejně. Na obou máme ke středovému kraji předních dílů přidaných 2 cm švové záložky pro zahnutí předního zapínání, kde umístíme zip. Na PD si necháme položený střih a vyznačíme si kličkami místo, kam budeme všívat zip.

mn2
mn2

3) Dále si vystřihneme kapsy, které budeme na mikinu umisťovat. Abychom měli obě kapsy na stejném místě, položíme si oba PD na sebe a kličkovacím stehem je obkličkujeme, tím bude umístění na obou dílech totožné.

mn3
mn3

4) Teď vezmeme vystřižené kapsy a připravíme si je. Začistíme v krajích tak, že podehneme švovou záložku do rubu a prostehujeme si ji. Samotný průhmat kapsy zašijeme na stroji, ještě před našitím kapsy na mikinu. Poté takto připravené kapsy položíme na PD, srovnáme podle kliček z předešlého kroku, zašpendlíme a přistehujeme k PD. Poté přišijeme na stroji. Vždy přišívejte kapsy ještě před sešitím PD a ZD k sobě, aby práce pod strojem byla co nejjednodušší.

mn4a
mn4a
mn4b
mn4b

5) Jak vidíte rozhodli jsme se používat ozdobný steh, abychom mikinu trošku ozvláštnili. Pokud máte na vašem stroji také ozdobné stehy, nebojte se je používat. Před tím, než se pustíte do šití, vybraný steh si vyzkoušejte na kousku látky, abyste věděli, zda se vám líbí a jak se s ním pracuje, zda vám příliš nekrčí látku a podobně.

mn5
mn5

6) Můžeme přejít k sešívání dílů. Sešpendlíme si náramenice, těmi vždy začínáme. Poté pokračujeme bočními švy, vždy stehujeme od podpaží dolů k dolnímu okraji. Pokud máte stroj s overlockovým stehem, použijte ho. Je to steh, který vám v jednom kroku šije a zároveň začišťuje. Je nejvhodnější pro šití pružných strečových materiálů, jelikož klasické šití při natažení praská.

mn6
mn6

7) Přední kraj okrajový přídavek na kterém máme vyznačené místo pro zip, podehneme s místě značky do rubu a prostehujeme, abychom měli připraveno pro našití zipu. Zip si z rubu podložíme do krajů a našpendlíme a poté nastehujeme. Nechte si od spodního kraje cca 3 cm pro zahnutí stahovacího tunýlku. Prošijeme opět ozdobným stehem.

mn7
mn7

8) Rukávy. Vystřihneme z látky oba rukávy. Na vrchu hlavice rukávu si uděláme značku stehovkou přesně v místě ohybu. Složíme si L-L na sebe rukávový šev a za 1 cm švové záložky rukáv prošijeme. Protáhneme do rubu a připravíme si špendlíky na vestehování rukávu.

mn8
mn8

9) Oba rukávy si srovnáme před dílem, abychom správně přiřadily levý a pravý rukáv. Průhmatem průramku prostrčíme ruku a urovnáme si náramenice. Ke švu náramenice přiložíme značku na vrcholu hlavice rukávu a zašpendlíme. Pak pokračujeme se špendlením směrem od náramenice dolu k bočnímu švu těla mikiny. Jak je rukáv střižený hodně kulatý, bude se vám pod prsty vlnit. Rukáv se musí lehce navlnit, aby se dobře ohnul přes ohyb ruky. Šev rukávy, by nám měl vyjít na boční šev tělíčka. Pečlivě nastehujeme malým stehem. Prošijeme na stroji overlockovým stehem.

mn9a
mn9a
mn9b
mn9b

10) Zakončení rukávu – okraje rukávu založíme, ozdobně prošijeme. Zakončení spodního okraje mikiny - zahneme dolní okraj, aby nám vznikl tunýlek, ozdobně prošijeme, protáhneme stuhu.

mn10
mn10

11) Změříme si obvod krku a míru si přeneseme na náplet, který nám utvoří lem krku – stojáček. Náplet složíme na délku na půl, a v krajích obšijeme kulatinku, která po přetočení do lícu utvoří kulatý okraj stojáčku. Připravený stojáček přiložíme na líc průkrčníku, dokola kolem krku našpendlíme, prostehujeme a sešijeme na stroji. Po sešití stojáček postavíme směrem nahoru, a švovou záložku vzniklého švu srovnáme dolu do těla mikiny. Ozdobným šitím nejen ozdobíme vzniklý stojáček – průkrčník, ale hlavně přichytíme švovou záložku směrem dolu do dílu.

mn11a
mn11a
mn11b
mn11b

A jdeme na to!

Látku použitou v návodu naleznete zde.

mn12
mn12
Hledání